Robisz biuro z mieszkania, amortyzuj inwestycję
Przedsiębiorca, który przerobił wynajmowany lokal na siedzibę firmy, nie może zaliczyć wydatków bezpośrednio do kosztów. Powinien je amortyzować
Jest to tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Czyli wartość nakładów ulepszających cudzy środek trwały. Ich rozliczenie często sprawia problemy przedsiębiorcom.
Boryka się z nimi nasz czytelnik. Chce założyć działalność gospodarczą i zamierza wynająć lokal na siedzibę. Umówił się z właścicielem, że go przystosuje na potrzeby działalności.
– Jak rozliczyć wydatki – czy to będzie inwestycja w obcym środku trwałym i trzeba ją amortyzować? – pyta czytelnik.
Remont czy ulepszenie
Przede wszystkim trzeba ocenić, czy przeróbkę lokalu można uznać za remont, czy też będzie to jego ulepszenie. Przypomnijmy, że wydatki na remont są bezpośrednimi kosztami, natomiast nakłady na ulepszenie (powyżej 3500 zł w ciągu roku) powiększają wartość początkową środka trwałego i rozliczamy je poprzez odpisy amortyzacyjne.
Art. 22g ust. 17 ustawy o PIT (art. 16g ust. 13 ustawy o CIT) mówi o ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Przy czym przeprowadzone prace muszą spowodować wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta