Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A Polacy wciąż po rosyjsku

08 października 2010 | Kraj | Renata Czeladko Wojciech Lorenz
Ponad 38 proc. osób w wieku 25 – 64 lat w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Chorwacji i Turcji twierdzi, że nie zna żadnego języka obcego. Wśród deklarowa- nych najlepiej znanych języków najczęściej wymieniany jest angielski. Poza nim respondenci deklarują jeszcze znajomość rosyjskiego, francuskiego, czeskiego. Tak wynika z danych Eurostatu. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych z krajów członkowskich, a także statystyki OECD, UNESCO i Eurostatu.	—rc
źródło: Rzeczpospolita
Ponad 38 proc. osób w wieku 25 – 64 lat w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Chorwacji i Turcji twierdzi, że nie zna żadnego języka obcego. Wśród deklarowa- nych najlepiej znanych języków najczęściej wymieniany jest angielski. Poza nim respondenci deklarują jeszcze znajomość rosyjskiego, francuskiego, czeskiego. Tak wynika z danych Eurostatu. Badanie zostało przeprowadzone na podstawie danych z krajów członkowskich, a także statystyki OECD, UNESCO i Eurostatu. —rc

W Europie króluje język angielski. W Polsce – nadal ten, którego obowiązkowo uczono w PRL

– Znajomi Polacy często namawiają mnie, żebyśmy rozmawiali po rosyjsku. Ci, którzy kiedyś w szkole uczyli się rosyjskiego, bardzo chcą odświeżyć sobie ten język – opowiada Ludmiła Stopińska, Rosjanka, która od lat mieszka w Polsce.

Kieruje Wydziałem Języków Obcych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i odpowiada za język rosyjski. Jak ocenia biegłość swych znajomych w mowie Puszkina? – Może mówią z błędami, ale mogą się porozumieć – twierdzi.

Rosyjski to według najnowszych badań Eurostatu najlepiej znany język wśród dorosłych Polaków. W Europie jeszcze tylko Litwini i Łotysze (mieszkańcy byłych republik ZSRR) twierdzą, że rosyjski to najlepiej im znany język obcy.

Dlaczego?...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8747

Spis treści
Zamów abonament