Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozstanie nie całkiem ostateczne

08 października 2010 | Dobra firma | Joanna Jasiewicz

Pracodawca, który przeprowadził masowe redukcje, nie wszystkich pożegnał definitywnie. Bo jeśli będzie ponownie zatrudniał w tej samej grupie zawodowej, niektórych musi znów przyjąć

Pracodawca powinien przyjąć pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, w ciągu 15 miesięcy od tego faktu. Muszą być jednak spełnione dwa warunki:

- firma zatrudnia na etatach w tej samej grupie zawodowej, którą objęły redukcje,

- zwolniony zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy.

Tak wynika z art. 9 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.; dalej ustawa o zwolnieniach grupowych).

Pracodawca nie musi informować o zamiarze ponownego zatrudniania w grupach zawodowych objętych wcześniejszym zwolnieniem grupowym. To pracownik powinien się postarać, by uzyskać takie informacje. Jeśli jednak zgłosi zamiar ponownego zatrudnienia np. dzień po ustaniu stosunku pracy, pracodawca będzie miał obowiązek zawiadomić go o zamiarze ponownego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8747

Spis treści
Zamów abonament