Bukmacherzy wyślą szampana
– Ameryka Łacińska wraca na mapę świata – mówią wydawcy
Peruwiański autor dowiedział się o werdykcie Szwedzkiej Akademii od jej sekretarza Petera Englunga, był wtedy w Nowym Jorku. – Llosa ma cykl wykładów w Princeton, więc wstydziłem się dzwonić tak wcześnie, ale był na nogach od piątej rano i szykował się na zajęcia. Był uszczęśliwiony i wzruszony – relacjonował Englund.
– Jestem bardzo wdzięczny – mówił noblista telewizji CNN. – Nie spodziewałem się nagrody. Peruwiańskiemu dziennikarzowi powiedział: – Myślałem, że to żart. Kiedyś taki wyszukany dowcip zrobił mi Alberto Moravia. Sądziłem, że Akademia już o mnie zapomniała.
To wyróżnienie literatury latynoamerykańskiej i hiszpańskojęzycznej.
Llosa jest pierwszym od 20 lat noblistą tworzącym po hiszpańsku, poprzednio nagrodzono meksykańskiego poetę Octavio Paza w 1990 r.
Peter Englund powiedział „Rz”:
– Wstępnie o wyborze Mario Vargasa Llosy zdecydowaliśmy tydzień temu, teraz uczyniliśmy to formalnie. Jest jednym z najwybitniejszych twórców hiszpańskojęzycznych, rozwinął sztukę narracji i dialogu w unikalny sposób. Technicznie kompozycje jego powieści są bardzo zaawansowane. Fascynuje mnie polifonia jego pisarstwa – u Vargasa Llosy bohaterem jest zbiorowość, panorama osób.
Decyzję o wyróżnieniu autora „Rozmowy w »Katedrze«” wydawcy i tłumacze szwedzcy przyjęli z radością.
– Llosa to gigant. Akademia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta