Kara,ale za co?
Jeśli banki będą musiały płacić kolejny podatek, to w praktyce złożą się na niego klienci detaliczni i małe firmy
Wstępne pomysły opodatkowania banków działających w Polsce, jak również lansowana przez rząd dyskusja o konieczności wzmocnienia udziału państwa w sektorze bankowym, powinny opierać się w maksymalnym stopniu na faktach, umiejętności antycypacji kontrreakcji zainteresowanych stron i na końcu przedstawieniu rzetelnego rachunku potencjalnych zysków i strat ze szczególnym uwzględnieniem interesu publicznego.
W przeciwnym razie łatwo wpadniemy w zaklęty krąg iluzji i wyciągniemy fałszywe wnioski, które mogą przyczynić się do osłabienia sprawnie dotychczas funkcjonującego systemu bankowego, stanowiącego solidne wsparcie dla stabilnego rozwoju gospodarczego Polski w ostatnich dwudziestu latach.
Udana reforma
Ocena reform systemu bankowego na początku lat 90. nie może być inna niż pozytywna. Wydzielenie ze struktury NBP banków komercyjnych, a następnie ich sukcesywna prywatyzacja okazała się na przestrzeni lat wielkim sukcesem i wsparciem dla reform systemowych polskiej gospodarki.
Jednocześnie powołanie skutecznego i niezależnego od interwencji polityków nadzoru nad instytucjami finansowymi oraz urzędu ochrony konkurencji (żeby wymienić tylko te najważniejsze) okazało się najlepszą podstawą regulującą relacje między instytucjami zaufania publicznego a ich klientami, powierzającymi im swoje oszczędności.
Bezpieczeństwo funkcjonowania tak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta