Fizjoterapeuci bez prawa do urlopu
Jest luka w nowych przepisach o szkoleniach pracowniczych. Wszystko wskazuje na to, że robiący specjalizację z fizjoterapii nie dostaną wolnych dni na naukę przed końcowym egzaminem
Kodeksowe przepisy o szkoleniach stosujemy wtedy, gdy podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest związane z wykonywaną pracą lub ewentualnym awansem. Kodeks pracy nie precyzuje, w jakich szkołach, placówkach i formach trzeba się kształcić. Mogą być szkolne, pozaszkolne, a także stacjonarne i niestacjonarne.
Wątpliwości dotyczą tylko studiów podyplomowych. Niektórzy eksperci twierdzą bowiem, że ten rodzaj nauki nie jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych w rozumieniu przepisów prawa pracy. Pisaliśmy o tym 20 października w tekście „Studia podyplomowe bez prawa do urlopu?”.
Bez odrębnych regulacji
Dziś czas na inny problem. Czytelnik jest magistrem fizjoterapii. Pracuje w szpitalu. Pięć lat temu rozpoczął specjalizację z zakresu fizjoterapii i teraz jest przed egzaminem końcowym. Czy przysługuje mu urlop szkoleniowy?
Czy pracodawca może na podstawie kodeksu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta