Ocena wykonania robót wynika z przepisów i umowy
Wykonawca powinien uwzględniać oczekiwania inwestora dotyczące jakości obiektu budowlanego. W przeciwnym razie naraża się na zarzut nienależytego wykonania umowy
Strony umowy o roboty budowlane najczęściej regulują kwestię oceny jakości wykonania robót budowlanych w samej umowie. Pozwala to wskazać rozsądne oczekiwania inwestora i zestawić je z realną możliwością ich spełnienia przez wykonawcę.
W takim scenariuszu regulacja umowna może okazać się pomocna przy rozbieżności zdań dotyczącej pierwotnych intencji stron.
W sytuacji braku umownych ustaleń odnośnie do oceny jakości wykonania robót przez wykonawcę pomocą służą postanowienia kodeksu cywilnego, m.in. art. 354, 355 i 357 k.c., z odpowiednim dookreśleniem ich znaczenia z uwagi na specyfikę umowy o roboty budowlane.
Sposób wykonania
Analiza przepisu art. 354 k.c. pod kątem umowy o roboty budowlane pozwala stwierdzić, że wykonawca obowiązany jest wykonać swoje zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a także w sposób odpowiadający istniejącym w tym zakresie ustalonym zwyczajom.
Z uwagi na zabezpieczenie interesów wykonawcy nader istotna jest powinność wzięcia pod rozwagę istniejących w branży budowlanej ustalonych zwyczajów w zakresie wykończenia obiektów budowlanych, jakości zastosowanych materiałów oraz dołożenia należytej staranności w doborze pracowników i podwykonawców. Inaczej wykańczany jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta