Duża firma pożegna chronionego, mała nie
Zatrudniający co najmniej 20-osobową załogę rozstanie się z przyczyn leżących po jego stronie z osobą, która złożyła wniosek o obniżenie etatu. Nie wolno tego zrobić zakładowi ze skromniejszym personelem
Art. 1867 kodeksu pracy umożliwia pracownikom uprawnionym do urlopu wychowawczego złożenie pracodawcy pisemnego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy maksymalnie do połowy pełnego etatu.
Pozwala to zrobić w okresie, w którym mogliby korzystać z takiego urlopu, i zobowiązuje pracodawcę do uwzględnienia wniosku.
12 miesięcy niepełnych gwarancji
Złożenie takiego wniosku zapewnia, choć nie wszystkim pracownikom, ochronę trwałości stosunku pracy. Uruchamia bowiem zakaz wypowiadania i rozwiązywania umowy o pracę przez okres 12 miesięcy (liczony od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy).
Zakaz ten nie jest jednak bezwzględny. Wyjątki przewiduje art. 1868 k.p. i przepisy szczególne.
Na podstawie art. 1868 k.p. pracodawcy wolno rozstać się z takim pracownikiem w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji a także w trybie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta