Przychodnie i szpitale zapłacą niższą daninę od nieruchomości
Placówki udzielające świadczeń zdrowotnych, mniej pieniędzy oddadzą gminom. To dlatego że preferencyjną stawkę zastosują nie tylko do pomieszczeń, gdzie leczą pacjentów
15 listopada prezydent podpisał zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczy ona opodatkowania nieruchomości, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. To dobra wiadomość dla szpitali, przychodni i sanatoriów.
Jak jest dziś
Obecnie, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według preferencyjnej stawki opodatkowane są budynki (lub ich części) zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Pojawiają się więc wątpliwości co do zakresu stosowania tej preferencji. Świadczą o tym liczne spory zakończone wyrokami.
Przykładem jest orzeczenie z 28 lutego 2007 r. wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 305/ 06).
Wynika z niego, że pomieszczenia zajęte na świadczenia w zakresie wyżywienia nie są opodatkowane preferencyjną stawką. O jej stosowaniu nie przesądza bowiem to, że właściciel posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.
Wątpliwości dotyczą także innych pomieszczeń, np. administracyjnych, gospodarczych i socjalnych.
Co się zmieni w przyszłym roku
Od nowego roku preferencyjna stawka znajdzie zastosowanie do „budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta