Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przychodnie i szpitale zapłacą niższą daninę od nieruchomości

22 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Piotr Kwaśny

Placówki udzielające świadczeń zdrowotnych, mniej pieniędzy oddadzą gminom. To dlatego że preferencyjną stawkę zastosują nie tylko do pomieszczeń, gdzie leczą pacjentów

15 listopada prezydent podpisał zmianę ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dotyczy ona opodatkowania nieruchomości, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. To dobra wiadomość dla szpitali, przychodni i sanatoriów.

Jak jest dziś

Obecnie, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, według preferencyjnej stawki opodatkowane są budynki (lub ich części) zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych. Pojawiają się więc wątpliwości co do zakresu stosowania tej preferencji. Świadczą o tym liczne spory zakończone wyrokami.

Przykładem jest orzeczenie z 28 lutego 2007 r. wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny (II FSK 305/ 06).

Wynika z niego, że pomieszczenia zajęte na świadczenia w zakresie wyżywienia nie są opodatkowane preferencyjną stawką. O jej stosowaniu nie przesądza bowiem to, że właściciel posiada status niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej.

Wątpliwości dotyczą także innych pomieszczeń, np. administracyjnych, gospodarczych i socjalnych.

Co się zmieni w przyszłym roku

Od nowego roku preferencyjna stawka znajdzie zastosowanie do „budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętych przez podmioty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8783

Spis treści

Motoryzacja

Zamów abonament