Dając pożyczki, można stracić część odliczenia
Udzielanie pożyczek między polskimi podatnikami jest zwolnione z VAT. Transakcje te mogą jednak wpływać na wysokość proporcji stosowanej przy rozliczaniu podatku naliczonego
Według obowiązującej dla celów podatkowych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 1997 r. udzielanie pożyczek jest usługą finansową. Jeśli następuje poza systemem bankowym, to usługa ta sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 65.22.10.
Jest więc zwolniona od VAT, jako że została wymieniona w poz. 3 załącznika nr 4 ustawy o VAT (jako pośrednictwo finansowe). Co prawda wskazano tam również wyjątki – czynności obciążone VAT, ale nie ma wśród nich udzielania pożyczek.
Co na fakturze
Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o VAT. Kwota należna obejmuje całość świadczenia od nabywcy. Oznacza to, że są nią również należne odsetki (nawet jeżeli nie będą zapłacone) oraz inne elementy składające się na wynagrodzenie pożyczkodawcy. Spłata kapitału nie jest natomiast wynagrodzeniem pożyczkodawcy. Dlatego wystawiana przez niego faktura nie powinna uwzględniać tej kwoty.
Obrót z tytułu udzielenia pożyczki należy ująć w deklaracji VAT. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 marca 2010 r. (ILPP1/443-1528/09-2/AK).
Dotyczy ona spółki, która zajmuje się udzielaniem pożyczek poza systemem bankowym. Jej przychody składają się m.in. z kapitału (płatnego w ratach), opłaty wstępnej (ponoszonej przez pożyczkobiorcę przy zawarciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta