Odprawa pośmiertna nie dla wszystkich
Brat zmarłego pracownika nie dostanie po nim pieniędzy, jeśli nie ma prawa do renty rodzinnej. Rodzice też nie zawsze mogą na nie liczyć
Odprawa pośmiertna (dalej odprawa) jest świadczeniem pieniężnym przysługującym określonym członkom rodziny pracownika, który zmarł w trakcie angażu (art. 93 kodeksu pracy).
Dla oceny, czy stosunek pracy istniał w dniu śmierci zatrudnionego, nie ma znaczenia, czy on faktycznie świadczył pracę, czy też był zwolniony z obowiązku jej wykonywania (bez względu na przyczynę). Obojętny jest również wymiar jego zatrudnienia.
Rodzina zmarłego pracownika powinna też dostać odprawę w sytuacji, w której śmierć nastąpiła w czasie pobierania – po rozwiązaniu ze zmarłym umowy o pracę – zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.
Przykład 1Pani Dominika była zatrudniona w X sp. z o.o. od dziewięciu lat na cały etat. W trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym doznała udaru i zmarła.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta