Krótki kontrakt, dużo obowiązków
Osobę, z którą mamy umowę-zlecenie obejmującą przełom miesięcy, zgłaszamy do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Dwukrotnie za nią składamy dokumenty do ZUS i opłacamy składki
Umowa-zlecenie była zawarta na okres 13 września – 15 października 2010 r. Czy w deklaracji za wrzesień 2010 r. powinnam była wykazać zleceniobiorcę ze stawką 0,00 zł, jeśli we wrześniu nie było żadnej wypłaty? Co zrobić, jeśli zleceniodawca wypłacił wynagrodzenie, ale do dziś nie otrzymał rachunku od zleceniobiorcy? Czy wykazać w ZUS na podstawie umowy-zlecenia? – pyta czytelniczka.
Wypełniając imienny raport rozliczeniowy za zleceniobiorcę za miesiąc, w którym nie uzyskał on żadnego przychodu oskładkowanego, należy przyjąć zerową podstawę wymiaru i zerowe kwoty składek. Natomiast jeśli w kolejnym miesiącu, po wykonaniu zlecenia, otrzymał wynagrodzenie, od tej sumy zleceniodawca powinien naliczyć i opłacić należne składki, bez względu na brak rachunku.
Najpierw dokumenty
Umowa-zlecenie jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego. Chorobowe ma charakter dobrowolny. Nie ma znaczenia okres, na jaki umowa została zawarta.
Każdy taki kontrakt rodzi bowiem obowiązek ubezpieczeń społecznych, nawet jeśli został zawarty na jeden dzień. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 4...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta