Inspektor dopilnuje, by do mrożonek nie dolewać zbyt dużo wody
Producent żywności, który nie pilnuje jej jakości handlowej, może zapłacić nawet pięciokrotność tego, co uzyskał lub mógł uzyskać ze sprzedaży
Pracownicy Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych oceniają jakość żywności oraz to czy jej skład odpowiada temu co deklaruje wytwórca. Oceniają również jakość produktów na wniosek producentów i wydają stosowne świadectwa.
Kontrolują też spełnienie warunków potrzebnych, by produkt uzyskał chronioną nazwę pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne lub świadectwo szczególnego charakteru.
W sferze ich zainteresowań są nie tylko typowe produkty rolne, ale i dziko rosnące (jagody, grzyby itp.), a także gotowe wyroby żywnościowe. Zajmują się też eliminowaniem z rynku zafałszowanych produktów.
Zazwyczaj prowadzą kontrole planowe na podstawie tzw. analizy ryzyka. Większą szansę na wytypowanie ma ten zakład, w którym już wcześniej stwierdzono nieprawidłowości. Zdarza się też, że reagują na zastrzeżenia klientów.
Jak długo w zakładzie
Podobnie jak innych inspekcji tak i tej dotyczą ograniczenia wynikające z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jest jednak wiele wyjątków pozwalających inspektorom sprawdzać firmę dłużej, niż przewidziano to w ustawie (od 12 do 48 dni w zależności od wielkości przedsiębiorstwa). Do czasu trwania kontroli nie wlicza się choćby okresu nieobecności przedsiębiorcy lub osoby upoważnionej, jeżeli przeszkadza to w jej prowadzeniu.
Można ją także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta