Farsa wyborcza, aneksja i sowietyzacja
Pod okupacją radziecką znalazło się około 194 tys. km kw. terytorium Polski
17 września 1939 r., realizując postanowienia paktu niemiecko-radzieckiego, oddziały Armii Czerwonej przekroczyły wschodnią granicę II Rzeczypospolitej. Radzieckie czołgi już następnego dnia zajęły Wilno, 19 września dotarły pod Lwów, a tydzień później były już pod Lublinem i Siedlcami. Przejmowanie pozostałych terenów na zachód od Bugu, do linii Wisły, zostało jednak wstrzymane. Obaj agresorzy doszli do porozumienia w sprawie zmiany zasad podziału ziem polskich. W zamian za włączenie Litwy do radzieckiej strefy interesów Lubelszczyzna oraz znaczna część Mazowsza i Podlasia miały pozostać pod okupacją niemiecką. Moskwa, zrzekając się obszarów, na których ludność polska dominowała, mogła zrezygnować z planów powołania Polskiej Republiki Radzieckiej w składzie ZSRR, a tym samym stworzenia potencjalnego przedmiotu nieporozumień i rozdźwięków z III Rzeszą. Ostatecznie jesienią 1939 r. pod okupacją radziecką znalazło się około 194 tys. km kw. terytorium Polski zamieszkałych przez ponad 12,5 mln mieszkańców.
Władze radzieckie już w połowie września 1939 r. opracowywały plany dotyczące propagandowego uzasadnienia inkorporacji ziem polskich do ZSRR. Szczegółowy scenariusz działań przyjęty został przez Biuro Polityczne KC WKP (b) 1 października 1939 r. Włączenie nowych nabytków terytorialnych do Białoruskiej i Ukraińskiej SRR oraz narzucenie ustroju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta