Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie okoliczności decydują o transferze

18 listopada 2010 | Prawo i praktyka | Ryszard Sadlik

Aby mówić o przejęciu jednej firmy przez drugą, musi dojść do rzeczywistego przekazania majątku lub zadań wraz z załogą. Nie ma znaczenia, kiedy została podpisana umowa w tej sprawie

Skutki przejęcia przez nowego pracodawcę zakładu pracy lub jego części określa art. 231 kodeksu pracy. Przepis ten nie definiuje jednak pojęcia przejścia firmy na nowego pracodawcę ani nie wylicza przykładowych sytuacji, w których to następuje, posługując się tylko ogólnym sformułowaniem.

Dlatego też trzeba sięgnąć do orzecznictwa sądowego, aby określić, kiedy to ma miejsce.

Dla określenia, czy dochodzi do przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, decydujące znaczenie ma ustalenie, czy faktycznie następuje tu przejęcie pewnego substratu majątkowego firmy lub jej zadań.

Rola faktów

W wyroku z 29 sierpnia 1995 r. (I PRN 38/95) Sąd Najwyższy stwierdził, że przejście zakładu pracy ma miejsce wówczas, gdy wystąpiło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8780

Spis treści
Zamów abonament