Wciąż są wątpliwości, jak opodatkować plany akcyjne
Pracownik, który otrzymuje od pracodawcy premię, płaci od niej podatek według skali oraz składki ZUS. Jeśli zamiast tego otrzyma opcje zakupu akcji swojej firmy, to obciążenia fiskalne można ograniczyć do 19 proc. zryczałtowanego podatku. Będzie on płacony po sprzedaży akcji
Plany akcyjne są coraz popularniejszym sposobem motywowania pracowników. Zwykle są to rozwiązania długoterminowe. Mają na celu zachęcenie kluczowych pracowników do inwestowania w rozwój spółki. Nabywając opcję zakupu akcji za określoną (często preferencyjną) cenę, pracownik ma dodatkową motywację do podejmowania wysiłków w celu zwiększenia wartości rynkowej spółki.
Jeśli bowiem cena akcji (będąca przecież odzwierciedleniem kondycji ekonomicznej spółki) pójdzie w górę, ma w perspektywie realizację zysku. Co ważne, zysk ten może być opodatkowany na dużo korzystniejszych zasadach niż zwykła premia.
Na ogół pracownik nie otrzymuje akcji, tylko przyrzeczenie że zostaną mu one sprzedane w przyszłości po określonej cenie (tzw. opcja). Z podatkowego punktu widzenia istotne są trzy momenty:
- przyznanie opcji,
- ich realizacja (nabycie akcji po określonej cenie) oraz
- sprzedaż akcji.
Kiedy powstaje przychód
Organy podatkowe dość jednoznacznie zajmują stanowisko, że samo przyznanie opcji nie powoduje powstania po stronie pracownika przychodu. Opcje przyznawane w ramach pracowniczych planów akcyjnych mają bowiem na ogół niezbywalny charakter.
Nie istnieje rynek, na którym można by je sprzedać. Nie mogą również być przedmiotem zastawu. Dlatego fiskus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta