Skarbówka żąda daniny za odruch serca
Fundacja, która wystawia na aukcji charytatywnej przedmioty wykonane przez swoich podopiecznych, np. rysunki dzieci, musi zapłacić podatek
Resort finansów zajął takie stanowisko w odpowiedzi na interpelację poselską nr 18076.
Aukcje charytatywne organizuje m.in. fundacja Anny Dymnej Mimo Wszystko.
– Przedmioty wykonywane przez osoby niepełnosprawne intelektualnie, podopiecznych naszej fundacji, nie przedstawiają żadnej wartości rynkowej. Cena osiągnięta w czasie licytacji zależy wyłącznie od dobrej woli darczyńcy, który chce wesprzeć konkretne działanie lub osobę wymagającą pomocy. Czy można takie „dzieło” traktować jak zwykły towar, pomijając wiedzę o autorze? Jak można to wycenić? – mówi Maja Jaworska, dyrektor fundacji.
Jak zwykła sprzedaż
Wiele organizacji zwróciło uwagę na ten problem dopiero po ukazaniu się pod koniec lipca interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP3-443-455/10-4/JF). Dotyczyła ona fundacji, która wystawiła na aukcji obrazy autorstwa byłych pracowników policji, o nieznacznej wartości rynkowej. Izba uznała, że aukcja ma odpłatny charakter, więc podlega VAT.
Potwierdza to MF w odpowiedzi na pytanie jednego z posłów. Resort uzasadnia, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT daninie podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Wynagrodzenie jest wartością subiektywną, a więc faktycznie otrzymaną w danym przypadku, a nie oszacowaną według kryteriów obiektywnych. „Ma to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta