Kadencja wielkich wydatków
Polskie metropolie w ostatnich latach wydały na inwestycje 24 mld zł. W tym czasie zwiększyły zadłużenie o 7,4 mld zł. Najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca wydał i zadłużył się Wrocław. Dotacje unijne najlepiej pozyskiwało Opole
Wielkie miasta przebijają te mniejsze nie tylko wartością inwestycji ogółem, ale także w przeliczeniu na mieszkańca – wynika z analizy ”Rz”.
– To naturalna tendencja. Metropolie mają większe potrzeby i problemy, a ich mieszkańcy – większe oczekiwania – uważa dr hab. Wojciech Dziemianowicz z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. – Wyższe są też w nich choćby koszty gruntów, usług czy te wynikające z lokalizacji inwestycji w mocno zurbanizowanym terenie.
W naszym rankingu podsumowującym mijającą kadencję samorządów przyjrzeliśmy się wydatkom inwestycyjnym, dotacjom unijnym, jakie udało się ściągnąć do miejskich kas, oraz zaciągniętym zobowiązaniom w najważniejszych miastach (18 wojewódzkich i czterech z liczbą mieszkańców powyżej 200 tys.). Pod uwagę braliśmy wykonanie budżetów według danych resortu finansów w latach 2007 – 2009.
Wrocław liderem
Po względem inwestycji przypadających na jednego mieszkańca największy rozmach widać we Wrocławiu. Najwięcej pieniędzy pochłania poprawa stanu sieci drogowej, ale miasto – podobnie jak inne metropolie – buduje właściwie wszystko. Powstają obwodnice i ulice, ale też stadion i filharmonia. Wrocław postawił największą w Polsce fontannę (za 20 mln zł) i remontuje terminal na lotnisku.
Inne duże miasta pod względem inwestycji per capita mocno odstają od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta