Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kowieńska zbrojownia

05 stycznia 2011 | Księga Kresów Wschodnich | Michał Mackiewicz
eden z członków litewskich grup rekonstrukcyjnych przed gmachem muzeum wojskowego w Kownie. Na drugim planie – Michał Mackiewicz, autor rubryki „Arsenał z tamtych stron”
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Fotorzepa
eden z członków litewskich grup rekonstrukcyjnych przed gmachem muzeum wojskowego w Kownie. Na drugim planie – Michał Mackiewicz, autor rubryki „Arsenał z tamtych stron”

Na Litwie przetrwało stosunkowo niewiele militarnych śladów przeszłości. Z dawnych wieków poza wczesnośredniowiecznymi grodziskami, mocno rekonstruowanym zamkiem w Trokach i bastionowym zarysem Radziwiłłowskiej siedziby w Birżach większość interesujących obiektów znajduje się w Wilnie i Kownie.

W Wilnie to przede wszystkim tzw. wysoki zamek oraz elementy miejskich fortyfikacji – Ostra Brama i potężny szesnastowieczny murowany bastion, odsłonięty i restaurowany kilkadziesiąt lat temu. Kowno jest nieco bogatsze w „wojenne” pamiątki. Poza średniowiecznym zamkiem, którego najbardziej charakterystycznym elementem jest narożna basteja z wieżą, oraz fragmentami murów miejskich z basztą była litewska stolica, niegdyś jedna z ważniejszych carskich twierdz, otoczona jest dziewiętnastowiecznymi fortami.

W Kownie znajduje się także jedyne na Litwie wojskowe muzeum. Nosi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8819

Spis treści
Zamów abonament