Kiedy firma może odzyskać pieniądze wydane na przygotowanie oferty
Jeśli przetarg został unieważniony z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, to przedsiębiorcom należy się zwrot poniesionych kosztów
Przetarg jest rozpisywany po to, by zawrzeć umowę o zamówienie publiczne. Wykonawcy licząc na kontrakt, godzą się na ponoszenie kosztów związanych z przygotowaniem oferty.
Jeśli jednak postępowanie zostaje unieważnione z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, to przedsiębiorcom należy się zwrot znacznej części poniesionych nakładów. Przewiduje to wprost art. 93 ust. 4 prawa zamówień publicznych (dalej pzp).
Zgodnie ze wskazanym przepisem wykonawcy przysługuje zwrot kosztów, jeśli:
- postępowanie zostało unieważnione z przyczyn leżących po stronie zamawiającego,
- oferta wykonawcy nie podlegała odrzuceniu,
- koszty były uzasadnione.
Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.
Z sygnałów, jakie otrzymujemy od naszych czytelników, wynika, że zamawiający rzadko kiedy uwzględniają ich wnioski o zwrot kosztów. Jeśli spełnione są warunki wymienione wyżej, to działają bezprawnie. Przepis jest bowiem jednoznaczny – zwrot uzasadnionych kosztów jest obligatoryjny.
Wątpliwości mogą budzić dwie kwestie: kiedy unieważnienie nastąpiło z przyczyn leżących po stronie zamawiającego i jakie wydatki można uznać za uzasadnione. Przed analizą tych przesłanek warto podkreślić, że nie chodzi o unieważnienie z winy zamawiającego. Przepis mówi bowiem o przyczynach leżących po jego stronie, a niekoniecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta