Wyższe składki, wyższe świadczenia
Kobieta prowadząca działalność gospodarczą sama deklaruje, od jakiej sumy będzie naliczała należności na ZUS. Ale jeśli chce dostać zasiłek macierzyński w maksymalnej wysokości, powinna zdecydować się na najwyższą kwotę
Od 2009 r. prowadzę działalność gospodarczą. Do końca lipca 2010 r. pracowałam na etacie (zwolniono mnie ze względu na upadłość firmy).
W czerwcu ub.r. urodziłam dziecko. Urlop macierzyński miałam do 16 listopada 2010. Podejrzewam następną ciążę.
Dotąd z działalności gospodarczej opłacałam najniższą składkę zdrowotną. Jakie mam opłacać składki, żeby w razie ciąży dostać jak najwyższe zasiłki? Z jakich składek jest liczona średnia z 12 miesięcy? Co w moim przypadku, jeżeli jako przedsiębiorca płaciłam tylko składki zdrowotne? Jakie są najwyższe składki? – pyta czytelniczka.
Czytelniczka od czerwca do 16 listopada 2010 r. miała prawo do zasiłku macierzyńskiego z umowy o pracę. Z tego tytułu obowiązkowo podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. W tym okresie z działalności mogła dobrowolnie zgłosić się do tych ubezpieczeń. Tak wynika z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.; dalej ustawa systemowa).
Po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego jedynym tytułem do ubezpieczeń jest dla niej działalność gospodarcza. Wobec tego od 17 listopada 2010 r. z działalności powinna była wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego, składając ZUS ZWUA, i z tym dniem na druku ZUS ZUA zgłosić się z działalności do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego.
Ważne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta