Jak uniknąć błędów w elektronicznym postępowaniu upominawczym
Przedsiębiorca chcący skorzystać z pomocy e-sądu wpierw musi założyć odpowiednie konto i prawidłowo wnieść opłatę od pozwu
Pierwsze kilka miesięcy działania e-sądu pozwala już na zidentyfikowanie najczęściej pojawiających się problemów związanych z funkcjonowaniem elektronicznego postępowania upominawczego (dalej epu) oraz interpretację przepisów noweli do k.p.c. z 9 stycznia 2009 r., która wprowadziła tę instytucję.
Można też pokusić się o wskazanie najczęściej popełnianych błędów. Część z nich pojawia się już na etapie rejestracji konta.
Sposoby wnoszenia pisma procesowego w formie elektronicznej do e-sądu można pogrupować na trzy rodzaje:
- wnoszone przez użytkowników indywidualnych,
- wnoszone przez użytkowników masowych,
- wnoszone przez kilku użytkowników działających łącznie.
Jednym z warunków skutecznego złożenia pozwu w epu jest założenie i aktywowanie konta użytkownika. Mogą to uczynić jedynie osoby fizyczne. Osoby prawne nie mają swojego konta, działają wykorzystując prywatne konta osób uprawnionych do ich reprezentacji.
Sposób zakładania konta w systemie został uregulowany w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości w sprawie trybu zakładania konta w systemie teleinformatycznym oraz sposobu posługiwania się podpisem elektronicznym w elektronicznym postępowaniu upominawczym (DzU z 2009 r. nr 226, poz.1830).
Brak linku aktywującego
Konta osób fizycznych (czyli innych niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta