Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Noworoczny remanent w domowym budżecie

05 stycznia 2011 | Moje pieniądze | Mateusz Ostrowski

Najczęściej obiecujemy sobie, że zaczniemy się odchudzać, uprawiać jakiś sport, uczyć się kolejnego języka obcego. A co z inwestowaniem, oszczędzaniem i zmianą przyzwyczajeń finansowych?

Początek nowego roku to doskonała okazja, by pomyśleć o swojej sytuacji finansowej i sprawdzić, co można w niej poprawić. Oczywiście, sama analiza niewiele da, jeśli nie zdopinguje ona do działania.

Co w domowych finansach można zmienić? Oto kilka przykładów noworocznych postanowień, niezbyt skomplikowanych, tak więc w zasadzie każdy może je wprowadzić w życie.

1. Zacznę oszczędzać na emeryturę

Rząd postanowił, że mniej pieniędzy z naszych zarobków będzie trafiało do funduszy emerytalnych, a więcej do ZUS. Ma to podobno zaowocować wyższymi emeryturami. Niestety, bardziej prawdopodobne jest, że będzie akurat odwrotnie. A to oznacza, że trzeba samemu zadbać o dodatkowe środki na jesień życia. Zresztą w obecnym systemie, nawet gdyby nie wprowadzono do niego niekorzystnych zmian, wypłacane w przyszłości emerytury będą niskie. Niewykluczone, że wielu z nas dostanie najwyżej połowę ostatniej pensji.

Trzeba więc jak najwcześniej zacząć odkładać kapitał na starość. Nie ma co liczyć na świadczenie zapewniane przez państwo. Wystarczy ono najwyżej na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Każdy, kto nie chce dopuścić do radykalnego obniżenia standardu życia, musi mieć własne oszczędności.

Zgromadzenie ich wbrew pozorom wcale nie jest nadmiernie trudne, pod warunkiem że będziemy to robić dostatecznie długo i systematycznie. Wtedy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8819

Spis treści
Zamów abonament