Auto z kratką warto zatankować za zachodnią granicą
Niemiecki fiskus zezwala na odliczenie VAT od paliwa do wszystkich typów samochodów służących działalności gospodarczej. Przygranicznym przedsiębiorcom może się więc opłacić zakup paliwa za Odrą i wystąpienie o zwrot zapłaconego tam VAT za pośrednictwem polskiego urzędu skarbowego
W ostatnich dniach szeroko komentowane są zmiany w ustawie o VAT, dotyczące m.in. braku możliwości odliczania podatku od paliwa do samochodów służbowych, w tym tzw. aut z kratką. Parafrazując Kabaret Moralnego Niepokoju: „ale nas ustawodawca urządził... z tym to już się nic nie da zrobić”. Pojawia się jednak pytanie: czy aby na pewno?
Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadziła do ustawy o VAT nowy art. 88a o następującej treści:
„Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86a ust. 1”.
Ten ostatni przepis wymienia w pkt 2 „inne niż samochody osobowe pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony”.
Koniec z odliczeniem
Zatem nowo wprowadzona regulacja odnosi się – abstrahując od wyjątków, jakie przewidziane zostały w art. 86a ust. 2 (dotyczących m.in. pojazdów specjalnych, pojazdów samochodowych mających otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu czy też pojazdów, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu co najmniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta