Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia sposobna na farfury

05 stycznia 2011 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Ruiny zamku w Korcu
źródło: EAST NEWS
Ruiny zamku w Korcu

Po wielu dniach i nocach spędzonych przy rozpalonych piecach ceramicznych i w malarni 1 maja 1790 r. Franciszek de Mezer, dyrektor farfurni w Korcu na Wołyniu, mógł wreszcie zasiąść do listu, na który czekał w dalekiej Warszawie sam król jegomość.

Pisał: „Dopełniając pilnie rozkazu Waszej Królewskiej Mości, Pana Mojego Miłościwego, próbki porcelany krajowej, tu w Korcu przeze mnie wyrobionej, w tych dniach Waszej Królewskiej Mości posyłam”. Dodawał też „...ziemia w tym kraju, nad którym Wasza Królewska Mość łaskawie panujesz, równie do tejże fabryki, tak jak w innych krajach jest sposobna”. Była to dla Stanisława Augusta, który od dawna marzył, by podobnie jak inni panujący mieć w swym królestwie manufakturę porcelanową, wiadomość wielce miła. W tydzień później królewski kurier przywiózł de Mezerowi specjalnie wybity z tej okazji medal i odręczny list monarchy.

Pierwszą rodzimą porcelanę zawdzięczała Rzeczpospolita nie tylko kunsztowi francuskiego porcelannika, ale – przede wszystkim – talentom i energii właściciela Korca, stolnika litewskiego Józefa Klemensa Czartoryskiego. Jeden z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8819

Spis treści
Zamów abonament