Pensje mogą różnić się groszami
Nie ma prawnej zasady zaokrąglania wynagrodzeń. Wiadomo jednak, że niektóre z nich trzeba przeliczać od razu w całości, bez podziału na poszczególne etapy
Jeden z czytelników zadał nam dość przewrotne, ale w gruncie rzeczy ciekawe pytanie. Chodzi o przeliczanie poborów, np. za przepracowaną część miesiąca.
Czy licząc je, rachunki należy przeprowadzić w całości, bez dzielenia na poszczególne etapy? I jak zaokrąglać wynik? Większość działów płac stosuje taką samą zasadę jak przy składkach ZUS. Czy jest przepis, który do tego zobowiązuje?
W górę lub w dół
Wskazując metodę zaokrąglania, przepisy odnoszą się tylko do podatków i składek ZUS.
W zakresie podatków stanowią, że podstawy opodatkowania, kwoty podatków (również zaliczek), odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat i wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.
Wyjątek dotyczy opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, tj. podatku od nieruchomości.
Tak stanowi art. 63 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. ordynacji podatkowej (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60, ze zm.).
Jeśli chodzi natomiast o kwoty składek należnych na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, to podlegają one zaokrągleniu do pełnych groszy:
- w górę –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta