Opatrunki, soczewki kontaktowe i sztuczna krew
Współczesna medycyna zawdzięcza rozwój polimerom. Bez tworzyw sztucznych nie byłoby jednorazowych strzykawek, blistrów na tabletki i woreczków do płynów ustrojowych. Nie powstałyby także protezy pomagające w przywróceniu normalnej pracy serca, stawów, nerek, uszu i zębów, ani soczewki kontaktowe
Dziś tworzywa sztuczne rządzą medycznym światem. W ostatnich latach zrewolucjonizowały wręcz rynek medyczny. Bez polimerowych produktów nie mogą się obejść lekarze, personel pomocniczy służb medycznych i pacjenci. Uczeni opracowali setki nowych narzędzi i przedmiotów z tworzyw sztucznych. Część z nich stała się niezbędnym elementem współczesnej medycyny. Naukowcy zapewniają, że w najbliższych latach nanopolimery będą transportować leki bezpośrednio do uszkodzonych komórek, a mikrospirale pomogą w walce z chorobą wieńcową. Sztaby naukowców są już u progu wynalezienia polimerowego substytutu krwi.
Motor medyczny
Dlaczego świat medycyny skłania się ku polimerom? – Z jednej strony materiały z tworzyw sztucznych są łatwe do czyszczenia i sterylizacji, z drugiej stanowią naturalną barierę dla płynów, gazów i zanieczyszczeń. To właśnie dzięki tym zaletom są tak często stosowane w instytucjach ochrony zdrowia – wyjaśnia inżynier Anna Kozera-Szałkowska, znawca polimerów, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji PlasticsEurope Polska, która zrzesza rodzimych producentów tworzyw sztucznych.
Najlepszym przykładem masowego wykorzystania tworzyw sztucznych w medycynie, ze względu na właściwości sterylizacyjne i stanowiące barierę dla zanieczyszczeń, są polimery, z których produkuje się posadzki pomagające utrzymać higienę w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta