Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opatrunki, soczewki kontaktowe i sztuczna krew

28 stycznia 2011 | Na zdrowie | Dorota Słomczyńska
Bez polimerów nie byłoby jednorazowych strzykawek, soczewek kontaktowych i sztucznej nerki
autor zdjęcia: Dominik Pisarek
źródło: Fotorzepa
Bez polimerów nie byłoby jednorazowych strzykawek, soczewek kontaktowych i sztucznej nerki
Tworzywa sztuczne są dziś stosowane w dentystyce  równie często jak ceramika
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Tworzywa sztuczne są dziś stosowane w dentystyce równie często jak ceramika

Współczesna medycyna zawdzięcza rozwój polimerom. Bez tworzyw sztucznych nie byłoby jednorazowych strzykawek, blistrów na tabletki i woreczków do płynów ustrojowych. Nie powstałyby także protezy pomagające w przywróceniu normalnej pracy serca, stawów, nerek, uszu i zębów, ani soczewki kontaktowe

Dziś tworzywa sztuczne rządzą medycznym światem. W ostatnich latach zrewolucjonizowały wręcz rynek medyczny. Bez polimerowych produktów nie mogą się obejść lekarze, personel pomocniczy służb medycznych i pacjenci. Uczeni opracowali setki nowych narzędzi i przedmiotów z tworzyw sztucznych. Część z nich stała się niezbędnym elementem współczesnej medycyny. Naukowcy zapewniają, że w najbliższych latach nanopolimery będą transportować leki bezpośrednio do uszkodzonych komórek, a mikrospirale pomogą w walce z chorobą wieńcową. Sztaby naukowców są już u progu wynalezienia polimerowego substytutu krwi.

Motor medyczny

Dlaczego świat medycyny skłania się ku polimerom? – Z jednej strony materiały z tworzyw sztucznych są łatwe do czyszczenia i sterylizacji, z drugiej stanowią naturalną barierę dla płynów, gazów i zanieczyszczeń. To właśnie dzięki tym zaletom są tak często stosowane w instytucjach ochrony zdrowia – wyjaśnia inżynier Anna Kozera-Szałkowska, znawca polimerów, specjalistka ds. komunikacji w Fundacji PlasticsEurope Polska, która zrzesza rodzimych producentów tworzyw sztucznych.

Najlepszym przykładem masowego wykorzystania tworzyw sztucznych w medycynie, ze względu na właściwości sterylizacyjne i stanowiące barierę dla zanieczyszczeń, są polimery, z których produkuje się posadzki pomagające utrzymać higienę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8838

Spis treści
Zamów abonament