Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wyznaczają poziomu stóp, ale nadal są potrzebne

28 stycznia 2011 | Bank banków | Paweł Wilkowicz
Europejski Bank  Centralny przejął  od krajowych banków odpowiedzialność  za prowadzenie polityki  pieniężnej
źródło: Bloomberg News
Europejski Bank Centralny przejął od krajowych banków odpowiedzialność za prowadzenie polityki pieniężnej

Banki centralne krajów strefy euro nadal realizują zadania istotne z punktu widzenia całej gospodarki

Łukasz Wilkowicz

Powstanie w Europie Zachodniej unii walutowej i gospodarczej ze wspólną walutą i z odpowiadającym za poziom stóp procentowych na całym obszarze eurolandu Europejskim Bankiem Centralnym spowodowało, że banki centralne 17 krajów strefy euro mają nieco inny charakter niż inne instytucje tego typu. W podobny sposób zmianie ulegnie funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego – gdy nasz kraje stanie się członkiem strefy euro.

Nadal mają wpływ

Banki centralne poszczególnych krajów eurolandu nie zajmują się wyznaczaniem bieżącej polityki pieniężnej. Robi to za nie EBC w siedzibą we Frankfurcie. Nie oznacza to jednak, że nie mają wpływu na tę politykę. Szefowie poszczególnych banków wschodzą w skład Rady Prezesów, która co miesiąc podejmuje decyzje w sprawie stóp procentowych w strefie euro.

Każdy z banków centralnych ma natomiast za zadanie realizować wspólnie z EBC wyznaczoną politykę pieniężną w swoim kraju. To oznacza, że właśnie one prowadzą operacje otwartego rynku w ramach Eurosystemu (banków centralnych strefy euro). Wspólnie też – jeśli zachodzi taka potrzeba – mogą interweniować na rynkach walutowych.

Poszczególne banki centralne strefy euro mają również wpływ na decyzje dotyczące polityki pieniężnej poprzez działalność badawczą i statystyczną....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8838

Spis treści
Zamów abonament