Ściągawka: jak liczyć poszczególne wynagrodzenia
Dziś oddajemy w ręce czytelników obszerną tabelę, w której podpowiadamy, jak ustalać wynagrodzenia pracownicze. Mamy nadzieję, że ten „kadrowo-płacowy” bryk ułatwi codzienną pracę. Już nie trzeba błądzić w przepisach, chcąc policzyć pensję za urlop, nadgodziny czy przepracowaną część miesiąca. Wystarczy zajrzeć do ściągawki. Podajemy w niej sposób liczenia i podstawę prawną, z której on wynika, a teorię uzupełniamy przykładem.
Czasami nie kończy się na jednym, bo przy niektórych poborach rachunków jest więcej. Tak jest, gdy wynagrodzenie jest zmienne, np. prowizyjne czy akordowe. W ostatniej rubryce tabeli zamieściliśmy dodatkowo merytoryczne podpowiedzi. Jak państwo wiecie, nie wszystko wynika bezpośrednio z przepisów, dlatego co cenniejsze wnioski, pojawiające się przy opracowywaniu kolumny „Płacę, więc liczę”, zebraliśmy w całość.
Przypominamy też kodeksowe zasady, bez których naliczenie pensji się nie uda nawet przy najbardziej prawidłowych rachunkach. W ściągawce zrobiliśmy także przykładową listę płac przy zwykłej pensji. Pokazujemy w ten sposób, jak uzyskać kwotę netto. Przy pozostałych poborach wskazujemy techniki ich liczenia do kwoty brutto.
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta