Praca za Odrą z podatkiem w Polsce czy w Niemczech
Wyjazd Polaków do pracy za zachodnią granicę to nie tylko ubytek dużej grupy pracowników. To także liczne skutki podatkowe
W maju 2004 r. rząd niemiecki zdecydował się na siedmioletni okres przejściowy w celu ochrony rynku pracy przed konkurencją ze strony pracowników z nowo przyjmowanych do Unii Europejskiej krajów. Mija on 1 maja 2011 r. Wtedy Niemcy całkowicie otworzą swój rynek pracy. Już dziś kuszą polskich inżynierów (prawie 40 tys. wakatów), informatyków (czeka 43 tys. etatów), a nawet fundują stypendia uczniom polskich szkół technicznych, chcąc ich skusić do nauki za Odrą.
Już od stycznia Polacy nie potrzebują zezwolenia na pracę sezonową w niektórych branżach. Chodzi m.in. o hotelarstwo, gastronomię, rolnictwo czy leśnictwo.
Działania te są przedstawiane w kraju jako dowód, że czeka nas masowy exodus pracowników. Zdaniem ekspertów Polsko-Niemieckiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta