Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na małe, lokalne źródła energii

28 stycznia 2011 | Ekonomia | Bartłomiej Mayer
Rozwiązaniem problemów energetycznych na terenach wiejskich powinny być nie tylko odnawialne źródła energii
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Rozwiązaniem problemów energetycznych na terenach wiejskich powinny być nie tylko odnawialne źródła energii

Jak poza wielkimi metropoliami spełnić ekologiczne wymogi stawiane energetyce przez Unię Europejską

Zdaniem Sylwestra Śmigiela, przewodniczącego Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE) i prezesa Gaspolu, obszary niezurbanizowane w Polsce borykają się z problemem niedoboru źródeł energii, a rozwiązać go można, tylko korzystając z doświadczeń krajów Unii Europejskiej.

– Z naszych badań wynika, że na terenach wiejskich istnieją dwa poważne problemy energetyczne. Jeden z nich to brak wiedzy na temat możliwych do zastosowania niskoemisyjnych rozwiązań energetycznych. Nawet jeśli taka świadomość się pojawia, możliwości są bardzo ograniczone. Zazwyczaj nie ma po prostu odpowiedniej oferty, a gdy jest, okazuje się niedostępna z powodów ekonomicznych. I to jest ten drugi problem – stwierdził Śmigiel podczas debaty „Rzeczpospolitej” nt. problemów energetycznych terenów niezurbanizowanych.

Lokalna energetyka

Przewodniczący FREE podkreślił, że np. sieć dystrybucyjna gazu ziemnego pokrywa około połowy terytorium Polski i nigdy nie będzie dostępna na obszarze całego kraju. Dlatego, jego zdaniem, jednym z alternatywnych rozwiązań, które mogłoby ograniczyć wykorzystanie tradycyjnych opartych przede wszystkim na węglu źródeł energii, jest gaz LPG. Powinien być wykorzystywany w głównej mierze na obszarach niezurbanizowanych, m.in. dlatego, że to na tych terenach sieć elektroenergetyczna jest w największym stopniu zdekapitalizowana.

– Problem w tym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8838

Spis treści
Zamów abonament