Stawka na usługi zależy od sposobu ich rozliczania
Firmy często mają wątpliwości, czy do całego wynagrodzenia za świadczenie wykonane na przełomie 2010 i 2011 r. stosować VAT w nowej wysokości, czy też dzielić je proporcjonalnie do okresu trwania umowy
Od 1 stycznia 2011 r. do ustawy o VAT dodano art. 41 ust. 14b ustawy o VAT. Zgodnie z nim czynności, dla których w związku z ich wykonywaniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się, na potrzeby ustalenia stawek VAT, za wykonane z upływem okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności.
Jeżeli jednak okres, do którego odnosi się rozliczenie lub płatność, obejmuje dzień zmiany stawki podatku, to zgodnie z art. 41 ust. 14c ustawy o VAT czynność tę uznaje się za wykonaną:
- w dniu poprzedzającym dzień zmiany stawki podatku – w zakresie jej części wykonywanej do dnia poprzedzającego dzień zmiany stawki podatku;
- z upływem tego okresu – w zakresie jej części wykonywanej od dnia zmiany stawki podatku.
PrzykładFirma A świadczy usługi serwisowe dla spółki B. Strony umówiły się, że będą rozliczały się co cztery miesiące. Jeden z okresów rozliczeniowych trwa od 1 grudnia 2010 do 31 marca 2011 r.
Za moment wykonania usługi, zgodnie z art. 41 ust. 14b ustawy o VAT, uważa się koniec okresu rozliczeniowego, a więc 31 marca 2011 r. Okres rozliczeniowy obejmuje jednak dzień zmiany stawki. Dlatego zgodnie z art. 41 ust. 14c ustawy o VAT:
- część usługi wykonana od 1 grudnia do 31 grudnia 2010 r. będzie opodatkowana 22-proc. VAT,
- część usługi wykonana od 1 stycznia do 31
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta