Z odsetek od belgijskich obligacji trzeba rozliczyć się w Polsce
Zasadniczo dochód z odsetek jest opodatkowany tylko w państwie miejsca zamieszkania osoby, która je uzyskuje. Od tej reguły są jednak pewne wyjątki
- Jestem klientem banku belgijskiego. Posiadam w nim rachunek, na moje zlecenie bank kupuje także m.in. obligacje. Termin ich wykupu przypada z reguły za kilka lat od zakupu, jednak w każdym roku obligacje przynoszą określone dochody w postaci odsetek.
Bank poinformował, że pobiera od nich tzw. EU Savings Tax, w wysokości 20 proc. Czy te odsetki powinny być wykazywane do opodatkowania w Polsce i czy powinien być od nich odprowadzany podatek dochodowy? Jeśli tak, to czy i jak uwzględnić w rozliczeniu podatek pobrany w Belgii? – pyta czytelnik.
W większości krajów Unii Europejskiej od osób fizycznych pobierany jest podatek dochodowy od odsetek od oszczędności gromadzonych w bankach. Jego wysokość jest jednak zróżnicowana i najczęściej zależy od rodzaju depozytu, np. od tego czy jest to lokata bankowa czy odsetki od obligacji emitowanych przez Skarb Państwa.
Potrzeba uniknięcia zniekształceń w przepływie kapitału i chęć poddania efektywnemu opodatkowaniu dochodu z oszczędności nierezydentów legły u podstaw przyjętej przez Radę 3 czerwca 2003 dyrektywy 2003/48/UE w sprawie opodatkowania dochodów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta