Czas na naprawę finansów
7,9 proc. PKB wyniósł w 2010 roku deficyt finansów publicznych Polski. Jesteśmy jednym z pięciu krajów Unii Europejskiej, których kondycja finansowa pogorszyła się w porównaniu z 2009 rokiem. Niższy od prognoz okazał się poziom długu – według unijnych metod sięgnął 55 proc. PKB
Wczoraj oficjalne dane o zadłużeniu ogłosiły Główny Urząd Statystyczny i unijny urząd statystyczny Eurostat.
Choć oficjalna rządowa prognoza deficytu wskazywała właśnie na 7,9 proc. PKB, to część ekonomistów dopuszczała nawet poziom powyżej 8 proc. Ich zdaniem dług mógł przekroczyć 55 proc. PKB.
– Mamy jeden z najwyższych deficyt w Unii Europejskiej i znajdujemy się w grupie dziesięciu państw o największej nierównowadze fiskalnej – podkreśla Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. Jego zdaniem taki poziom deficytu finansów publicznych jest groźny dla polskiej gospodarki.
Jeszcze na początku tego roku resort finansów szacował, że deficyt będzie dużo niższy od osiągniętego. W aktualizacji programu konwergencji zakładano nawet, że uda się go obniżyć względem poprzedniego roku do poziomu 6,9 proc. PKB. W 2009 roku deficyt sięgnął 7,3 proc. PKB, mimo że na początku GUS podawał lepszy wynik (7,1 proc. PKB).
5,6proc. PKB ma wynieść deficyt finansów publicznych Polski w tym roku
Ekonomiści podkreślają, że Polska była jednym z nielicznych krajów na świecie, który zanotował w 2010 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta