Jak wycenić stary samochód lub nieruchomość wprowadzone do firmy
Przedsiębiorca ma prawo używać składnika majątku nabytego/wytworzonego na użytek prywatny i go amortyzować, zaliczając odpisy do kosztów. Jak ustalić jego wartość? Choć przepisy regulują taką sytuację, są problemy z ich interpretacją
Świadczą o tym liczne wyjaśnienia organów podatkowych wydawane w odpowiedzi na pytania podatników.
Podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego jest tzw. wartość początkowa. W przypadku składników majątku nabytych odpłatnie jest nią cena nabycia, a jeśli dobro zostało wytworzone we własnym zakresie – koszt wytworzenia.
Niekiedy jednak ani ceny nabycia, ani kosztu wytworzenia ustalić się nie da. Wówczas – zgodnie z art. 22g ust. 8 i 9 ustawy o PIT – podatnik może samodzielnie wycenić środek trwały według jego wartości rynkowej albo powołać w tym celu biegłego.
Samodzielna wycena lub z pomocą biegłego
Zgodnie z art. 22g ust. 8 updof, gdy nie można ustalić ceny nabycia środków trwałych lub ich części nabytych przez podatników przed dniem założenia ewidencji środków trwałych lub sporządzenia wykazu środków trwałych (prowadzonego przez podatnika opłacającego podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych), wartość początkową takiego środka przyjmuje się w wysokości wynikającej z wyceny dokonanej przez podatnika, z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji/sporządzenia wykazu oraz stanu i stopnia ich zużycia.
Podatnik może przy tym skorzystać z pomocy rzeczoznawcy, ale nie
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta