Sąd powinien pomagać niepełnosprawnemu
Osoba głuchoniema, której trudniej będzie bronić swoich praw w czasie procesu, może liczyć na pomoc tłumacza i prawnika z urzędu
Jeśli sąd nie pouczy osoby, która nie słyszy, nie mówi lub ma kłopoty ze wzrokiem, o prawie do tłumacza, który pomoże się jej kontaktować z sędziami, i do bezpłatnej pomocy prawnej, to taki proces może być nieważny – tak uznał Sąd Najwyższy w sprawie głuchoniemej i niedowidzącej szwaczki.
Ważny wyjątek
Obowiązek pomocy osobom niepełnosprawnym stanowi wyjątek od zasady bezstronności sądu, oznaczającej zakaz ingerowania sędziów w przebieg procesu.
Szwaczka starała się o przyznanie renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, ZUS jednak odmówił podwyższenia jej świadczenia i stwierdził, że jest ona niezdolna do pracy tylko częściowo. Gdy ubezpieczona złożyła sprawę do sądu, przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta