W szeregach NOW, NSZ, AK i NZW
Stefan Bronarski, „Liść”, „Roman”, „Zygmunt”
Stefan Bronarski urodził się 17 sierpnia 1916 r. w Płocku jako drugi syn Teodora i Heleny z Pilarskich. Dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Płocku, gdzie ukończył Gimnazjum im. Władysława Jagiełły i aktywnie działał w Towarzystwie Gimnastycznym Sokół. W latach 1937 – 1938 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Pułtusku, a następnie rozpoczął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. walczył w obronie Warszawy. W połowie 1940 r. był żołnierzem Płockiego Samodzielnego Batalionu Organizacji Wojskowej Stronnictwa Narodowego (później NOW). W 1942 r. wspólnie z bratem Stanisławem uczestniczył w akcji podpalenia Płockiej Stoczni Rzecznej, gdzie produkowane były elementy do niemieckich łodzi podwodnych. Wiosną 1944 r. – po scaleniu NSZ z AK – objął dowództwo Kedywu Inspektoratu i Obwodu Płockiego AK, który przeprowadził kilka akcji zbrojnych w gminach: Brudzeń, Łęg, Bielsk i w okolicach Płońska. Stefan Bronarski osobiście dowodził akcją na terenie gminy Brudzeń, w czasie której zastrzelono dwóch żandarmów, raniono komisarza gminy oraz zdobyto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta