To sam przedsiębiorca może zainicjować projekt PPP
Inwestor prywatny, pod warunkiem że działa legalnie, nie jest ograniczony w możliwości zaproponowania zadania publiczno-prywatnego. Może on zdecydowanie pomóc stronie publicznej w rozsądnym zdefiniowaniu przedsięwzięcia
Mimo że etap negocjacji w trakcie procedury wyboru inwestora prywatnego ma tak duże znaczenie, to aby doszło do nich, przedsiębiorcy muszą być przekonani, że planowany projekt PPP wart jest zaangażowania.
Etap definiowania zadania
Nasza krajowa praktyka dowodzi bowiem, że w większości przypadków podmioty publiczne starają się stosować model koncesyjny – oparty na ryzyku strony prywatnej – w przedsięwzięciach o niskim potencjale dochodowym (pływalnie w gminach są tego najlepszym przykładem). Zatem to od właściwego zdefiniowania projektu i określenia jego schematu prawnofinansowego zależy, czy znajdą się chętni do udziału w postępowaniu PPP.
Określeniu struktury finansowej i przyjęciu odpowiedniego modelu prawnego służą analizy przedrealizacyjne, zlecane zazwyczaj podmiotom zewnętrznym. Od rzetelności tych analiz zależy bardzo wiele. Niemniej nie do przecenienia wydaje się tu zastosowanie jednej z form konsultacji projektu z potencjalnymi inwestorami.
W zależności od skali przedsięwzięcia mogą to być zarówno zorganizowane spotkania, np. forum inwestorów czy konferencja poświęcona projektowi, jak i rozmowy mniej formalne.
Typowy schemat forum obejmuje prezentację koncepcji projektu wraz z proponowanymi modelami jego realizacji w ramach PPP, po której następuje dyskusja z udziałem zaproszonych przedsiębiorców. Bardzo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta