Zasiłek dla młodocianej matki z uczniowskiego wynagrodzenia
Dziewczyna, która urodzi dziecko, mając umowę w celu przygotowania zawodowego, ma prawo do urlopu macierzyńskiego i pieniędzy za ten czas. Wartość tych ostatnich ustalimy z jej średnich przychodów miesięcznych
- Uczennica urodziła dziecko. Jest w II klasie i ma umowę w celu przygotowania zawodowego. Od 1 marca 2011 wynagrodzenie ucznia nie może być mniejsze od 171,91 zł, a jej zasiłek wyniósł 121,83 zł (średnia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc porodu).
W jakiej wysokości wypłacić jej zasiłek macierzyński? Czy należy się jej 20 tygodni podstawowego urlopu macierzyńskiego i 2 dodatkowego, jeśli 30 czerwca 2011 umowa zostanie rozwiązana? – pyta czytelniczka.
Pracownicy młodocianej zatrudnionej na umowę w celu przygotowania zawodowego przysługuje urlop macierzyński na ogólnych zasadach, tzn. podstawowy w wymiarze 20 tygodni (140 dni) w razie urodzenia jednego dziecka. W okresie jego wykorzystywania należy się jej zasiłek macierzyński.
Jednak gdy w trakcie trwania urlopu umowa o pracę się rozwiąże, urlop także zostaje przerwany. Innymi słowy urlop macierzyński, jako uprawnienie wyłącznie pracownicze, przysługuje póki kobieta ma status pracownika.
Po ustaniu stosunku pracy co prawda urlopu już nie ma, ale nie oznacza to końca otrzymywania zasiłku macierzyńskiego. Natomiast za czas dodatkowego urlopu macierzyńskiego również przysługuje zasiłek nawet po ustaniu zatrudnienia.
Zasada: angaż bezterminowy
Generalnie umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego zawierana jest na czas nieokreślony, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta