Jaka stawka VAT na usługi budowlane
Podniesienie podstawowej stawki z 22 do 23 proc. spowodowało problem z rozliczeniem transakcji wykonywanych na przełomie lat 2010 i 2011, i tych, które rozpoczęły się w roku ubiegłym i kontynuowane są w bieżącym
Ustawodawca wprawdzie wprowadził do ustawy o VAT przepisy (art. 41 ust. 14a – 14d), które miały kompleksowo uregulować zasady opodatkowania takich transakcji, ale ich stosowanie w konkretnych przypadkach budzi wątpliwości.
Wynikają one m.in. z tego, że wspomniane przepisy odnoszą się do pojęcia „wykonania” czynności opodatkowanej, a ustalenie momentu wykonania określonej czynności nie zawsze jest proste.
Przyjrzyjmy się przykładowi usług budowlanych (szczególnie tych współfinansowanych ze środków unijnych), dla których praktyka gospodarcza i praktyka organów podatkowych wypracowała pewne zasady rozpoznawania momentu ich wykonania.
Według stopnia zaawansowania
Kontrakty na roboty budowlane wzorują się bardzo często na warunkach kontraktowych FIDIC, które przewidują pewne standardowe zasady rozliczania wykonania prac przez wykonawcę. Zgodnie z tymi warunkami płatności na rzecz wykonawców są dokonywane miesięcznie według stopnia zaawansowania robót, co jest określane na podstawie obmiaru robót.
Po zakończeniu każdego miesiąca wykonawca wystawia miesięczne rozliczenie (jednostronny dokument wykonawcy), na jego podstawie inżynier kontraktu wystawia przejściowe świadectwo płatności, a na jego podstawie z kolei wykonawca wystawia fakturę.
Z wielu wydanych przez organy podatkowe interpretacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta