O losach auta lepiej zdecydować przed zakończeniem leasingu
Już przed wykupem samochodu od leasingodawcy warto zdecydować, czy chcemy go nadal używać w firmie, czy zamierzamy nim jeździć prywatnie. W tym drugim wypadku nie odliczamy VAT od zakupu i nie naliczamy go przy przekazaniu
Tak samo będzie, gdy samochód wykupujemy tylko po to, aby go komuś podarować. Nabycie i przekazanie pojazdu bez rozliczania VAT jest w tym wypadku opłacalne. Zwykle po zakończeniu leasingu samochody wykupywane są bowiem za cenę znacznie niższą niż rzeczywista wartość pojazdu. W konsekwencji kwota VAT naliczonego także jest niewielka. Tymczasem VAT należny od nieodpłanego przekazania trzeba już liczyć od wartości rynkowej.
- Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną VAT. W lipcu kończy się umowa leasingu samochodu typu pick-up. Jeszcze nie podjąłem decyzji, czy pozostawię go w firmie, czy też po wykupieniu przekażę synowi w formie darowizny. Czy odliczać VAT z wystawionej przez leasingodawcę faktury wykupu? Czy darowizna będzie podlegać VAT? – pyta czytelnik.
Trzeba tu rozważyć dwa przypadki.
Nabycie na cele działalności
Jeśli przedsiębiorca uzna, iż jeszcze przez pewien czas będzie wykorzystywał samochód do celów firmowych, to wtedy przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez leasingodawcę.
Jeśli jednak później zdecyduje, że chce przenieść samochód do majątku prywatnego lub podarować komuś z rodziny, to będzie musiał wystawić fakturę wewnętrzną i wykazać w niej VAT należny od rynkowej wartości pojazdu (najprawdopodobniej będzie on wielokrotnie wyższy niż podatek naliczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta