Negują podpis, a często nie mają racji
Jeżeli urzędnik uzna, że przedstawiciel podatnika nie wykazał odpowiednio umocowania do działania w jego imieniu, stwierdzi, że jego podpis na złożonych dokumentach nie ma mocy prawnej. Może to spowodować utratę prawa np. do wniesienia odwołania
Odwołanie musi spełniać wymogi określone art. 222 ordynacji podatkowej (dalej op), czyli zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Ale w razie zakwestionowania prawa do podpisania odwołania przez osobę traktowaną przez podatnika jako jego przedstawiciel wniesienie odwołania nie rozpocznie procedury weryfikacji decyzji organu podatkowego I instancji. Zamiast tego może się rozpocząć spór o charakter podpisu osoby reprezentującej podatnika.
Przykład
9 maja 2012 r. doradca podatkowy w imieniu spółki z o.o. złożył odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Spór dotyczył decyzji zobowiązującej spółkę do zapłaty 5 mln zł podatku VAT. Doradca podatkowy działał na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez prezesa Andrzeja Kowala. Według informacji z KRS prezesami spółki byli 9 maja 2012 r.
Katarzyna Pień i Adam Sulej. Tyle że w połowie kwietnia 2012 r. rada nadzorcza dokonała zmiany w tym zakresie. Andrzej Kowal został nowym prezesem spółki, a jej zarząd do tej pory wieloosobowy stał się zarządem jednoosobowym. Ta zmiana była istotna z punktu widzenia zasad reprezentacji przyjętych przez spółkę. Według informacji zawartych w KRS pełnomocnictwo powinno być podpisane przez dwóch członków zarządu lub
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta