Jak posługiwać się ogólnymi warunkami umowy w międzynarodowym obrocie
Polski przedsiębiorca ma obowiązek dostarczenia kontrahentowi kompletnego i czytelnego dokumentu zawierającego wszystkie postanowienia swojego wzorca umowy
Profesjonalny obrót gospodarczy podlega często nie tylko zapisom ustaw, ale także ustandaryzowanym regulacjom wewnętrznym przedsiębiorców. Postanowienia klauzul nazywanych ogólnymi warunkami umowy mają zastosowanie do wszystkich stosunków umownych przedsiębiorcy i nie podlegają indywidualnym uzgodnieniom pomiędzy kontrahentami.
Posiadanie przez przedsiębiorcę ogólnych warunków umownych nie jest jednak równoznaczne z zapewnieniem ich stosowania w obrocie gospodarczym, w szczególności jeżeli przedmiotem umowy będzie sprzedaż towarów o charakterze międzynarodowym. Zatem co zrobić, aby ogólne warunki umowne rzeczywiście służyły ochronie interesów przedsiębiorcy?
Jak jest u nas
Zgodnie z regulacją krajową ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzór umowy, regulamin, wiąże drugą stronę, jeżeli został jej doręczony przed zawarciem umowy. Jeśli jedna ze stron posługuje się wzorcem umowy w postaci elektronicznej, powinna udostępnić go drugiej stronie przed zawarciem umowy w taki sposób, aby mogła ona wzorzec ten przechowywać i odtwarzać w zwykłym toku czynności.
Zatem możliwość powoływania się na zapisy ogólnych warunków umowy uzależniona została na gruncie prawa polskiego od dopełnienia obowiązku dostarczenia kontrahentowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta