Można zostać właścicielem lotniska
Otrzymanie promesy zezwolenia na zarządzanie terenem przeznaczonym na wykonywanie startów i lądowań samolotów pozwala na zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego
Lotnictwo w Polsce przeżywa rozkwit. Coraz więcej osób, nie tylko zamożnych, posiada licencję pilota. Coraz chętniej też podróżuje się samolotami, w tym także małymi cywilnymi statkami powietrznymi.
Wraz z rosnącą popularnością lotnictwa powinna zwiększać się liczba lotnisk, gdyż to one warunkują precyzyjne dotarcie do oczekiwanego celu. Tak więc muszą się one rozwijać harmonijnie wraz ze wzrostem liczby maszyn w powietrzu.
Działalność gospodarcza polegająca na budowie lotniska jest dość skomplikowana i wymaga uzyskania szeregu zezwoleń i spełnienia wielu wymogów. Zarządca lotniska ma obowiązek posiadać stosowne zezwolenie udzielane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (dalej Urząd). Czynności zarządcy są regulowane w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Szczegółowe zasady i wymogi dotyczące lotnisk określa ustawa z 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze.
Jaka definicja
Zgodnie z ustawą lotnisko to „wydzielony obszar na lądzie, wodzie lub innej powierzchni w całości lub w części przeznaczony do wykonywania startów, lądowań i naziemnego lub nawodnego ruchu statków powietrznych, wraz ze znajdującymi się w jego granicach obiektami i urządzeniami budowlanymi o charakterze trwałym, wpisany do rejestru lotnisk”.
Zdefiniowane są też różne rodzaje lotnisk. Wyróżniamy przede wszystkim lotniska publiczne i niepubliczne....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta