Czy przewlekła choroba może być usprawiedliwieniem
Osoby, które zapadły na zdrowiu i nie złożyły odwołania o czasie, często spotykają się z odmową przywrócenia terminu pomimo złożenia zaświadczenia lekarskiego
Organy podatkowe domagają się bowiem takiego zaświadczenia, z którego będzie wynikać nie tylko stan choroby, ale i to, że uniemożliwiała ona np. samodzielne sporządzenie pisma z odwołaniem i wysłanie go pocztą.
Niedomaga pełnomocnik
Te same wymogi dotyczą pełnomocnika. W wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 21 września 2011 r. (III SA/Wa 446/11) czytamy: „stwierdzić należy, iż jakkolwiek sąd nie kwestionuje przebytej w okresie od 11 do 15 października 2011 r. choroby pełnomocnika skarżącej, to z załączonego zwolnienia lekarskiego wynikało jednoznacznie, że pełnomocnik mógł chodzić.
Powyższa adnotacja upoważnia pacjenta do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, wyłącza jedynie obowiązek świadczenia pracy (tak m.in. przyjął Sąd Apelacyjny w K. w wyroku z 12 listopada 2002 r., [...]). Skoro pełnomocnik skarżącej był w stanie poruszać się, to nie sposób przyjąć, że istniały rzeczywiste przeszkody do sporządzenia i wniesienia przez niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta