Umocowanie do działania w imieniu podatnika może budzić wątpliwości
Krajowy Rejestr Sądowy zawiera informacje o tym, kto jest wspólnikiem spółki jawnej, a kto jej reprezentantem, jaki jest skład zarządu spółki z o.o. Zdarza się jednak, że organy podatkowe mylą znaczenie prawne niektórych wpisów
Jest to istotne dla oceny, czy osoba, która podpisała się w imieniu podatnika jako wspólnik, członek zarządu bądź reprezentant, ma umocowanie do złożenia takiego podpisu. Może być tak, że osoba mająca odpowiednie umocowanie nie figuruje w KRS, pomimo że taka informacja powinna się tam znaleźć.
Wtedy organy podatkowe, oceniając np. kto jest członkiem zarządu spółki z o.o., kierują się zapisami w KRS i twierdzą, że nowo wybrany członek zarządu nie ma prawa reprezentować spółki, bo nie wykazał należycie swoich uprawnień.
Niekiedy okazuje się, że zamiast uzyskać merytoryczne załatwienie sprawy przedłożonej organom podatkowym, przedstawiciele podatnika przez kilkanaście miesięcy próbują wykazać, że rzeczywiście mieli prawo do reprezentowania banku, spółki jawnej, spółki z o.o. Bywa, że spory w tym zakresie rozstrzyga dopiero Naczelny Sąd Administracyjny.
Jak odróżnić
Problemy biorą się stąd, że wpis do rejestru może mieć charakter:
- konstytutywny,
- deklaratoryjny.
Ten pierwszy rodzaj wpisu jest warunkiem zaistnienia zmiany np. w strukturze spółki, ten drugi jest tylko wtórną informacją o takiej zmianie >patrz ramka.
Przepis, którego konsekwencją jest wpis konstytutywny w KRS, wprost mówi, że dane prawo, podmiot, zmiana stanu prawnego powstaje z chwilą wpisu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta