Wadliwe pouczenie podstawą do uchylenia decyzji
Jeżeli podanie nie spełnia wymogów prawnych, organ wzywa wnoszącego do usunięcia braków, z pouczeniem, że w przeciwnym razie pismo pozostanie bez rozpatrzenia. Brak takiej informacji może mieć poważne następstwa
Obowiązek wezwania wnoszącego podanie do usunięcia braków w terminie siedmiu dni i pouczenia, że niewypełnienie tego warunku spowoduje pozostawienie podania bez rozpatrzenia, wynika z art. 169 § 1 ordynacji podatkowej (dalej op). Pojęcie „brak” jest rozumiane szeroko.
Będzie nim np. pominięcie obligatoryjnego elementu treści pisma (np. podpisu). Przypomnijmy, że podanie powinno zawierać co najmniej: treść żądania, wskazanie osoby, od której pochodzi, oraz jej adresu (miejsca zamieszkania lub pobytu, siedziby albo miejsca prowadzenia działalności).
W przypadku odwołań pismo powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.
Naruszenie zasad postępowania
Niewłaściwe pouczenie albo jego brak powoduje naruszenie szeregu zasad prowadzenia postępowania podatkowego. Niepoinformowany albo błędnie poinformowany podatnik często traci możliwość przedstawienia odpowiednich dowodów, przepada termin na wniesienie odwołania od decyzji organu I instancji albo skargi do sądu administracyjnego. Trudno mówić w takiej sytuacji o tym, że:
∑ postępowanie podatkowe było prowadzone w sposób budzący zaufanie do organów podatkowych,
∑ organy podatkowe w postępowaniu podatkowym udzieliły niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta