Można zgłosić własnych świadków
Żądanie strony dotyczące przeprowadzenia dowodu należy uwzględnić, jeżeli przedmiotem dowodu są okoliczności mające znaczenie dla sprawy. Chyba że są one stwierdzone wystarczająco w inny sposób
Tak wynika z art. 188 ordynacji podatkowej (dalej op).
Zwrot „chyba że okoliczności te stwierdzone są wystarczająco innymi dowodem” odnosi się do sytuacji, gdy żądanie dotyczy tezy dowodowej, już stwierdzonej, na korzyść strony. Jeżeli dowód dotyczy tezy odmiennej (tzw. przeciwdowód) i ma znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, powinien być przeprowadzony. Odmienna interpretacja przepisów prowadziłaby do pozbawienia strony podstawowego instrumentu, za pomocą którego realizuje prawo do czynnego udziału w sprawie.
Organ podatkowy ma prawo do negatywnej oceny tych dowodów, ale dopiero po ich przeprowadzeniu. W wyroku z 4 stycznia 2002 r. (I SA/Ka 2164/00) Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że nie jest zgodna z zasadą praworządności odmienna ocena umowy leasingu u firmy leasinowej i u leasingobiorcy przez ten sam organ podatkowy. Zasada indywidualizacji rozstrzygnięć, na którą powołał się fiskus, nie jest tego wystarczającym usprawiedliwieniem.
Dodatkowo organ odmówił przeprowadzenia dowodów ze świadka – pracownika firmy leasingowej, aby ustalić zamiar stron umowy leasingu operacyjnego. W ten sposób naruszył zasadę zaufania do organów podatkowych.
Bezpodstawna odmowa
Organ nie może odrzucić wniosku o przeprowadzenie dowodu argumentując, że:
- Dowody objęte wnioskiem zostały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta