Kiedy fiskus ma prawo zakwestionować cenę z aktu notarialnego
W wielu sytuacjach organy podatkowe mają obowiązek korzystać z opinii biegłego. Nie jest ona jednak niepodważalna. Niemniej w praktyce urzędnik często tak uważa, np. zlecając wycenę nieruchomości
Załóżmy, że organ podatkowy automatycznie przyjął, iż wartość rynkowa nieruchomości albo prawa majątkowego to cena określona w opinii powołanego przez niego biegłego.
Odrzucił wszystkie wnioski podatnika o weryfikację tej opinii, w aktach sprawy nie ma też śladu, by z własnej inicjatywy ją weryfikował, ani na podstawie jakich przesłanek jeszcze przed powołaniem biegłego uznał, że podatnik nie zastosował ceny rynkowej.
Istnieje szansa, że sąd administracyjny uchyli decyzję i przekaże sprawę do ponownego rozpoznania przez fiskusa.
Jaka wartość
Wycena biegłego może mieć duże znaczenie w sporach podatników z organami w sprawach o wysokość podatków wynikających ze sprzedaży albo zamiany nieruchomości. Spory dotyczą często ustalania tej wartości dla obliczenia wartości podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) oraz dochodowego (PIT/CIT).
Zasadą jest, że dochód ustala się na podstawie wartości przyjętej przez strony umowy i wykazanej w akcie notarialnym. Tyle że organ podatkowy ma prawo ją podważyć, odnosząc się do wartości rynkowej.
Na podstawie art. 19 ustawy o PIT oraz art. 14 ustawy o CIT przychodem z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta