Przy interpretacji postanowień kontraktu nietrudno o pomyłkę fiskusa
Przy interpretacji postanowień kontraktu nietrudno o pomyłkę fiskusa Zdarza się, że strony umowy rozumieją ją w różny sposób. Wtedy organy podatkowe mają problemy z ustaleniem treści czynności prawnej
Podatnicy zawierają skomplikowane umowy cywilnoprawne. W zależności od tego, jak organ podatkowy zakwalifikuje taką umowę, wywodzi różne konsekwencje podatkowe – raz poprawnie, innym razem błędnie.
Na podstawie art. 199a § 1ordynacji podatkowej (dalej op) organ podatkowy, ustalając treść czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie złożonych przez nie oświadczeń woli.
Jednocześnie art. 191 op mówi, że organ podatkowy ocenia na podstawie całego zebranego materiału dowodowego, czy dana okoliczność została udowodniona. Naruszenie tych dwóch przepisów przez organy podatkowe polega na przyjęciu wygodnej dla fiskusa interpretacji znaczenia i treści umowy między podatnikami, niewynikającej z zebranego materiału dowodowego. Przy czym trzeba przyznać, że organy podatkowe mogą mieć trudność w stosowaniu art. 199a § 1 op.
Przepis ten wprowadza jednoznaczne przesłanki badania sensu umowy, które zawierają nakaz dojścia do wiedzy obiektywnej o znaczeniu danej czynności prawnej.
W wyroku z 7 lipca 2008 r. (I SA/ Gl 123/08) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził, że ma on zastosowanie do wszelkich czynności prawnych, a organy podatkowe muszą stosować dyrektywy interpretacyjne wynikające z jego treści w każdym przypadku, kiedy następuje analiza treści czynności prawnej. Przepis ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta